Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego  31 III 2024 parafia-czempin.pl

 

ŻYCZENIA ARCYBISKUPA METROPOLITY POZNAŃSKIEGO

Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 2024 ROK

Drodzy Archidiecezjanie!

Święty Jan Ewangelista wskazuje Marię Magdalenę — nazwaną przez Ojców Kościoła Apostołką Apostołów — jako tę, która pierwsza zaniosła dobrą nowinę o Zmartwychwstaniu: „Poszła (…) i oznajmiła uczniom: «Widziałam Pana», i co jej powiedział” (J 20, 18). Od tego momentu głoszenie Ewangelii przez Uczniów Jezusa przybrało nowe oblicze, stało się głoszeniem Zmartwychwstałego Chrystusa. W Zmartwychwstaniu możemy upatrywać historyczny początek zbawczej działalności Wspólnoty Kościoła, nieprzerwanie trwający od ponad dwóch tysiącleci. Niewątpliwie Wielkanoc stanowi o tożsamości Kościoła, który „stara się być obecnym zawsze tam, gdzie najbardziej brakuje światła i życia Zmartwychwstałego” (Franciszek, Evangelii gaudium n. 30). My także uczestniczymy w tej Wspólnocie dzielącej się radością Wielkanocnego orędzia: „Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał Alleluja”!

Drodzy Siostry i Bracia!

Dzieląc się z Wami paschalną radością, życzę Wam z całego serca, abyście każdego dnia odkrywali głębię i wielkość Waszego chrześcijańskiego powołania. Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza Was dobrym zdrowiem, radością i siłą do podejmowania stających przed Wami każdego dnia nowych zadań. Blask Zmartwychwstania niech rozprasza niepokoje, a wlewając w Was nadzieję, pozwala miłować Boga i bliźnich z większą gorliwością i hojnością serca!

Wam wszystkim, Waszym rodzinom, bliskim i znajomym, każdemu i każdej z Was życzę błogosławionych Świąt Wielka

                                                               † Stanisław Gądecki    Arcybiskup Metropolita Poznański

 1. Dziękujemy za wszystkie nadesłane i otrzymane życzenia, niech dobry Bóg obdarzy wszystkich potrzebnymi łaskami, przekazujemy także podziękowania od ks. prałata Czesława Bartoszewskiego -
  za modlitwę, życzenia i wszelkie dobro. Ks. Prałat prosi dalej
  o wsparcie modlitewne
 2. Panu Bogu jesteśmy wdzięczni za ogrom Łask jakich udzielił
  w Wielkim Poście. Naszym Parafianom składamy też podziękowanie za osobisty liczny udział w liturgii oraz starszym i chorym poprzez transmisje, za modlitwę i skupienie w swoich domach.
 3. Bóg zapłać za ofiarowane kwiaty i  za złożone ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego oraz za daninę diecezjalną. Dziękujemy za posprzątanie kościoła, oraz za przygotowanie dekoracji Ciemnicy i Grobu Pańskiego, dziękujemy ks. Jakubowi i osobom pomagającym, Panom Kościelnym, Panom Organistom i Służbie Liturgicznej. Bóg zapłać
 4. W swoich osobistych modlitwach przez orędownictwo Matki Bożej Królowej Polski i wszystkich Świętych Patronów Polski powierzajmy naszą Ojczyznę dziękując Panu Bogu za dar wolności prosząc o zachowanie suwerenności i niepodległości. Niech umocnieniem w wytrwałej Modlitwie Różańcowej będą słowa z Pieśni „Ze wzgórz Częstochowy… że gdy klęska, pożoga, nieszczęście i noc  zawisły nad Krajem, z Obrazem szła Moc.”
 5. Przewodniczący Episkopatu ks. abp Tadeusz Wojda przypomina, że w 2033 roku będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia. „Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nadewszystko do dziękczynienia”. Najważniejszymi momentami tej nowenny będą coroczne święta Triduum Paschalnego.
 6. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza św. o godz. godz. 7.30. z procesją na zakończenie Mszy św., 10.00., 11.30., 12.45. 18.00. W Borowie o godz.8.45., w Gorzyczkach o 9.30.
 7. W II Święto Msze św. o godz. 7.30.,10.00.,11.30.,12.45.,18.00.
  W Borowie o godz. 8.45., w Gorzyczkach o godz. 9.30.  Przed kościołem będą zbierane ofiary na KUL i WT w Poznaniu.
 8. Błogosławieństwo kierowców i poświęcenie pojazdów odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny 1 IV po Mszach św. oprócz po wieczornej Mszy św. Ze względu na drogę wojewódzką zmieniliśmy miejsce poświęcenia. Obrzęd odbędzie się przy Krzyżu na ul. Kuczmerowicza, bardzo prosimy o podjeżdżanie od ul. Kolejowej i nie dojeżdżanie z ul. Ogrodowej i z ul. Strumykowej, aby nie blokować płynności ruchu.
 9. Za tydzień Niedziela Miłosierdzia Bożego, dodatkowa Msza św. o godz. 15.00. sprawowana będzie za Parafian o Boże Miłosierdzie, zachęcamy do wypraszania Łask. Mszę św. poprzedzi Koronka do Bożego Miłosierdzia, natomiast Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia odmawiamy na zakończenie wieczornej Mszy św.
 10. Spotkania liturgiczne przed Pierwszą Spowiedzią Świętą dla klasy 3 odbędą się w kościele w sobotę 6 IV : 3a o godz. 9.00., 3b o godz. 10.00., 3c o godz. 11.00., 3d o godz. 12.00.
 11. Sakrament Pierwszej Spowiedzi Św. odbędzie się w sobotę 13 IV klasa 3a p godz. 9.00., kl. 3b o godz.9.30., kl.3c o godz. 10.00., kl. 3d o godz. 10.30. Prosimy, aby dzieci przyniosły ze sobą książeczki.
 12. Odwiedziny chorych i starszych z Komunią św. Trasa nr 1 / pl.Zielony Rynek, Gorzyce, Borowo, ul.Kasztanowa, ul.Borówko Stare,ul.Sokolnicza,ul.Marciniaka,ul.Kuczmerowicza,ul.ks.Jerzego Popiełuszki,ul.Rynek w piątek od godz.8.30., natomiast trasa nr 2 /Iłówiec Wielki,ul.Chopina,ul.Polna,ul.Poznańskie Przedmieście,Stare Tarnowo,ul.Łakowa,,ul.Kolejowa,ul.Przytorze,Słonin,ul.Jeździecka,ul.10LeciaRKS-u,ul.Spółdzielców,ul.Kościańskie Przedmieście,ul.Wiatrakowa,Piechanin w sobotę od godz. 8.30.,
 13. Spowiedź w Pierwszy Piątek od godz.16.00. do 18.00. z udzieleniem Komunii św. do 17.00.
 14. W Pierwszą Sobotę Miesiąca o godz. 7.00. odmówimy Różaniec Wynagradzający Niepokalanemu Sercu NMP, następnie medytacja i Msza św.
 15. Dziecięce Skarbonki Caritas prosimy przynosić w Niedzielę Miłosierdzia.
 16. Zachęcamy do wypraszania łask dla dzieci przez orędownictwo świętych dzieci z Fatimy św. Hiacyntę i św. Franciszka.
 17. Bóg zapłać za składane ofiary na Daninę Diecezjalne a także za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
 18. Litanię do Bł. Edmunda Bojanowskiego odprawiamy o godz. 18.00. na rozpoczęcie sobotniej Mszy św. na pamiątkę wprowadzenia Relikwii.
 19. Zapraszamy na spotkania młodzież i dzieci po Świetach.
 20. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedza Parafian w naszych domach. Niech będzie to błogosławiony czas dla całej Naszej Parafii. Nasi przodkowie śpiewali „ z Obrazem szła Moc”, a myśmy wołali „Maryjo przyjdź do nas„, niech te słowa ciągle brzmią w naszych sercach, niech będą pocieszeniem umocnieniem. Bardzo prosimy o robienie pamiątkowych zdjęć, które chcemy umieścić w Kronice Nawiedzenia. OBRAZ PRZEKAZUJEMY NASTEPNEJ RODZINIE OK. GODZ.18.00. NATOMIAST DZIEŃ WCZEŚNIEJ NALEŻY USTALIĆ I UPRZEDZIĆ RODZINĘ, ŻE PRZYJDZIE OBRAZ MATKI BOŻEJ.
 21. W dalszej kolejności Obraz będzie nawiedzać mieszkańców: Trasa Nawiedzenia : ul. Wodna, ul. Przytorze, ul. Kolejowa po obu stronach naprzemiennie, ze skrętem na ul. Wspólna i dalej ul. Kolejowa w kierunku przejazdu kolejowego., Następnie u. Nowa, dalej ul. Strumykowa w stronę ul. Kuczmerowicza, następnie ul. Marciniaka od nr2 naprzemiennie do nr 32, dalej ul. Powstańców Wielkopolskich do nr 2, dalej ul. Ogrodowa od nr2 do końca, dalej ul. Kuczmerowicza od nr 37 do nr 17, następnie  bloki nr 15, 13,11,9,7,5B,5A,1B,1A, i dalej ul. Kuczmerowicza od nr 2 do nr38, następnie Osiedle Przylesie : ul. Sokolnicza od nr 1A do nr 14/PZŁ/, następnie ul. K. Kiełczewskiego od nr1 do końca naprzemiennie i dalej ul. Komorowicza od końca do nr 1 naprzemiennie, następnie ul. Wybickiego od końca do nr 1 naprzemiennie , dalej ul. Dezyderego Chłapowskiego nr2H, 2F,2E, 2B, następnie ul. Słoneczna i dalej ul. Borówko Stare od nr 9 do 15, następnie ul. Kasztanowa bloki nr 2,4,6, i dalej nr 3A, 3B,1A, następnie ul. Borówko Stare nr 4 i Przedszkole i ul. Parkowa, i następnie ul. Borówko Stare nr17,18,20, następnie pl. Zielony Rynek od nr 17 do 1, i dalej ul. Kościelna od nr 7 do nr1A, i dalej ul. Kościelna od nr 17 do nr 2, następnie ul. Rynek od nr 1 do nr 15, i dalej ul. ks. Jerzego Popiełuszki od nr 1 do Urzędu Gminy, i dalej ul. Długa od nr 35 naprzemiennie i ul. Krótka, i dalej w ul. Długą i skręt w ul. Ratuszową i powrót na ul. Długą do nr 2, następnie ul. Rynek od nr 17 do nr 33 i zakończenie na Probostwie.
 22. Po zakończeniu Nawiedzenia na Probostwie serdecznie zachęcamy do indywidualnego zgłaszania się  przez osoby , które chcą jeszcze przyjąć Obraz do swojego domu.
 23. Osoby, które przyjmują Komunię św. na rękę prosimy, aby ustawiały się jako pierwsze do komunikowania w rzędzie po stronie ambony, czyli tam gdzie mówimy kazania, dla dobrej widoczności ręce prosimy mieć podniesione na wysokości serca,  pod spodem powinna znajdować się prawa otwarta dłoń, a na niej położona lewa otwarta dłoń. Na słowa „Ciało Chrystusa” odpowiadamy: „Amen”. Następnie na lewą dłoń kapłan kładzie Komunię św. i dalej trzymając na lewej dłoni Najświętszy Sakrament prawą ręką zabieramy Komunię św. i nie odchodząc, jeszcze wobec księdza spożywamy Komunie św. i następnie odchodzimy. Kolejność dotyczy osób praworęcznych, można też wyobrazić sobie, że skrzyżowane dłoni symbolizuje krzyż, że kładziemy i przyjmujemy Ciało Pana Jezusa za nas Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.
 24. Panu Bogu w pokornej modlitwie powierzajmy, o nawrócenie ludzkich serc  i o pokój na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie i nawrócenie Rosji i Białorusi.