Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

            UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA 25 XII 2023 parafia-czempin.pl

 1. W swoich osobistych modlitwach przez orędownictwo Matki Bożej Królowej Polski i wszystkich Świętych Patronów Polski powierzajmy naszą Ojczyznę dziękując Panu Bogu za dar wolności prosząc o zachowanie suwerenności i niepodległości. Niech umocnieniem w wytrwałej Modlitwie Różańcowej będą słowa z Pieśni „Ze wzgórz Częstochowy… że gdy klęska, pożoga, nieszczęście i noc zawisły nad Krajem, z Obrazem szła Moc.”
 2. ŻYCZENIA ARCYBISKUPA METROPOLITY POZNAŃSKIEGOZ OKAZJI UROCZYSTOŚCI NARODZENIA PAŃSKIEGO 2023 ROKU

Umiłowani Archidiecezjanie!

W wigilię Bożego Narodzenia po raz kolejny w naszym życiu stajemy w obliczu tajemnicy betlejemskiej groty, w której Maryja „porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i złożyła w żłobie” (Łk 2,7). Dzięki temu cudownemu wydarzeniu ta grota stała się miejscem prawdziwie świętym, w którym zamieszkał Syn Boży, z najwyższą czcią adorowany przez Maryję i Józefa.  

Do tej adoracji dołączyli wkrótce prości pasterze, którzy „w tej samej okolicy przebywali na polu i trzymali nocną straż nad swoim stadem” (Łk 2,8). Po pewnym czasie przybyli także Mędrcy ze Wschodu, którzy zobaczywszy Dziecię „upadli na twarz i złożyli Mu pokłon” (Mt 2, 11).

Ich wspólnej adoracji towarzyszył śpiew „zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania” (por. Łk 2,13b-14).

Drodzy Siostry i Bracia!

Pójdźmy i my pokłonić się Chrystusowi, który zstąpił do nas pośród nocy przygotowanej od tysięcy lat. Niech On rozjaśni mroki naszej codzienności, abyśmy - na bolesne i radosne sprawy osobiste i społeczne - umieli spojrzeć na sposób Boży, czyli nie bez Boga, ale z Bogiem bez którego każda ludzka istota marnieje. 

Życzę Wam wszystkim z całego serca pięknych, pełnych radości i Bożego pokoju świąt. Niech Boże Dziecię błogosławi Wam, Waszym Rodzinom, całej naszej Ojczyźnie, wszystkim naszym Rodakom rozproszonym po całym świecie, a także wszystkim narodom! Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia!

† Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański

 1. W pierwsze i w drugie Święto Msze św. o godz. 7.30., 10.00., 11.30., 12.45., 18.00., w Borowie  o godz. 8.45. , w Gorzyczkach o godz.9.30.
 2. W drugie święto po Mszach św. zbierać będziemy ofiary na KUL, WT w Poznaniu i Szkoły katolickie.
 3. Staropolskim „Bóg zapłać” składamy podziękowanie za ofiarowane choinki do naszego kościoła, dziękujemy także za ich ustawienie i przyozdobienie, składamy również serdeczne podziękowanie za zbudowanie żłóbka w kościele, szczególnie dziękujemy panu Wiktorowi i osobom pomagającym.
 4. W dniu 27 XII przypada 105 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, w tym dniu o godz18.00. w naszym kościele sprawowana będzie Msza św. w intencji Powstańców, intencja od rodzin Powstańców, także w tym dniu Burmistrz Gminy Czempiń na naszym cmentarzu przed Tablicą Powstańców o godz. 15.30. złoży wiązankę kwiatów. Zapraszamy do wspólnego uczczenia Bohaterów.   
 5. W środę we wspomnienie św. Jana Ewangelisty swoje imieniny obchodzi ks. Bp Jan Glapiak, o którym pamiętajmy w swoich modlitwach.
 6. W środę podczas Nowenny przypada zmiana tajemnic Żywego Różańca, intencja na styczeń :”Módlmy się, aby Duch Święty pomagał rozpoznawać dar różnych charyzmatów we wspólnotach chrześcijańskich i odkrywa bogactwo różnych obrządków w łonie Kościoła Katolickiego’.
 7. W piątek w 29 dzień miesiąca o godz. 17.20. odmówimy Różaniec z modlitwami wstawienniczymi za przyczyną św. Michała Archanioła. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 8. W naszej Parafii nie będzie w tym roku Kolędy czyli Odwiedzin Duszpasterskich, ale podobnie jak w ubiegłych latach, po 6 stycznia będziemy poszczególnymi ulicami zapraszać do Kościoła wspólnej modlitwy na Msze św.
 9. Przyszła Niedziela 31 XII obchodzona będzie jako Niedziela Świętej Rodziny, w tym dniu o godz. 17.00. sprawować będziemy dziękczynno-błagalną Mszę św. na zakończenie Starego Roku.
 10. "Jak co roku Fundacja Małych Stópek zaprasza do udziału w  świątecznej zbiórce "Paczuszka Dla Maluszka". Na choinkach wiszą papierowe bombki z opisem całej akcji- można je zabrać ze sobą i w zamian przynieść paczuszkę.  Zgromadzone przez nas dary trafią do Hospicjum Domowego w Poznaniu. Potrzebne są przede wszystkim artykuły higieniczne, takie jak: proszki i płyny do prania, kremy, szampony, oliwki, pieluchy, mydła, mokre chusteczki. W tym roku pragniemy naszych wyjątkowych podopiecznych dodatkowo obdarować kosmetykami do pielęgnacji atopowego zapalenia skóry. Zapotrzebowanie na tego rodzaju kosmetyki jest bardzo, bardzo duże.  Zatem prosimy o zakup ,w miarę możliwości, takich preparatów. Przygotowane paczki prosimy zostawiać przy żłóbku. Akcja trwa do 2 lutego. Już teraz z całego serca dziękujemy za hojność. "
 11. W imieniu organizatorów już dziś zapraszamy do naszego kościoła na Koncert Kolęd, który odbędzie się 6 stycznia o godz. 16.00.
 12. Litanię do Bł. Edmunda Bojanowskiego odprawiamy na rozpoczęcie sobotniej Mszy św. o godz. 18.00., na pamiątkę dnia wniesienia relikwii w naszej parafii.
 13. Po 6 stycznia Zapraszamy na spotkania młodzież i dzieci:
 • młodzież (od kl. 7) w piątek o godz. 19.00.
 • dzieci (od lat 5) w  sobotę o 10.00.
 • ministranci młodsi w sobotę o 11.00.
 • Wszystkie spotkania odbędą się w salce parafialnej.
 1. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedza Parafian w naszych domach. Niech będzie to błogosławiony czas dla całej Naszej Parafii. Nasi przodkowie śpiewali „ z Obrazem szła Moc”, a myśmy wołali „Maryjo przyjdź do nas„, niech te słowa ciągle brzmią w naszych sercach, niech będą pocieszeniem umocnieniem. Bardzo prosimy o robienie pamiątkowych zdjęć, które chcemy umieścić w Kronice Nawiedzenia. OBRAZ PRZEKAZUJEMY NASTEPNEJ RODZINIE OK. GODZ.18.00. NATOMIAST DZIEŃ WCZEŚNIEJ NALEŻY USTALIĆ I UPRZEDZIĆ RODZINĘ, ŻE PRZYJDZIE OBRAZ MATKI BOŻEJ.
 2. W dalszej kolejności Obraz będzie nawiedzać mieszkańców: Trasa Nawiedzenia : ul. Wodna, ul. Przytorze, ul. Kolejowa po obu stronach naprzemiennie, ze skrętem na ul. Wspólna i dalej ul. Kolejowa w kierunku przejazdu kolejowego., Następnie u. Nowa, dalej ul. Strumykowa w stronę ul. Kuczmerowicza, następnie ul. Marciniaka od nr2 naprzemiennie do nr 32, dalej ul. Powstańców Wielkopolskich do nr 2, dalej ul. Ogrodowa od nr2 do końca, dalej ul. Kuczmerowicza od nr 37 do nr 17, następnie  bloki nr 15, 13,11,9,7,5B,5A,1B,1A, i dalej ul. Kuczmerowicza od nr 2 do nr38, następnie Osiedle Przylesie : ul. Sokolnicza od nr 1A do nr 14/PZŁ/, następnie ul. K. Kiełczewskiego od nr1 do końca naprzemiennie i dalej ul. Komorowicza od końca do nr 1 naprzemiennie, następnie ul. Wybickiego od końca do nr 1 naprzemiennie , dalej ul. Dezyderego Chłapowskiego nr2H, 2F,2E, 2B, następnie ul. Słoneczna i dalej ul. Borówko Stare od nr 9 do 15, następnie ul. Kasztanowa bloki nr 2,4,6, i dalej nr 3A, 3B,1A, następnie ul. Borówko Stare nr 4 i Przedszkole i ul. Parkowa, i następnie ul. Borówko Stare nr17,18,20, następnie pl. Zielony Rynek od nr 17 do 1, i dalej ul. Kościelna od nr 7 do nr1A, i dalej ul. Kościelna od nr 17 do nr 2, następnie ul. Rynek od nr 1 do nr 15, i dalej ul. ks. Jerzego Popiełuszki od nr 1 do Urzędu Gminy, i dalej ul. Długa od nr 35 naprzemiennie i ul. Krótka, i dalej w ul. Długą i skręt w ul. Ratuszową i powrót na ul. Długą do nr 2, następnie ul. Rynek od nr 17 do nr 33 i zakończenie na Probostwie.
 3. Po zakończeniu Nawiedzenia na Probostwie serdecznie zachęcamy do indywidualnego zgłaszania się  przez osoby , które chcą jeszcze przyjąć Obraz do swojego domu.
 4. Osoby, które przyjmują Komunię św. na rękę prosimy, aby ustawiały się jako pierwsze do komunikowania w rzędzie po stronie ambony, czyli tam gdzie mówimy kazania, dla dobrej widoczności ręce prosimy mieć podniesione na wysokości serca,  pod spodem powinna znajdować się prawa otwarta dłoń, a na niej położona lewa otwarta dłoń. Na słowa „Ciało Chrystusa” odpowiadamy: „Amen”. Następnie na lewą dłoń kapłan kładzie Komunię św. i dalej trzymając na lewej dłoni Najświętszy Sakrament prawą ręką zabieramy Komunię św. i nie odchodząc, jeszcze wobec księdza spożywamy Komunie św. i następnie odchodzimy. Kolejność dotyczy osób praworęcznych, można też wyobrazić sobie, że skrzyżowane dłoni symbolizuje krzyż, że kładziemy i przyjmujemy Ciało Pana Jezusa za nas Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.
 5. Panu Bogu w pokornej modlitwie powierzajmy, o nawrócenie ludzkich serc  i o pokój na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie i nawrócenie Rosji i Białorusi.