ul. Kościelna 1,
64-020 Czempiń

+48 (61) 28 26 573

|
Proboszcz

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 17 IV 2022 parafia-czempin.pl

 

ŻYCZENIA ARCYBISKUPA METROPOLITY POZNAŃSKIEGO

Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 2022 ROKU

Drodzy Archidiecezjanie!

Po zakończeniu drogi wielkopostnej, w dzisiejszą, błogosławioną i świętą Noc celebrujemy tajemnicę zmartwychwstania Pańskiego. Tej Nocy jaśniejące światło zmartwychwstałego Chrystusa odbudowuje to, co uległo zniszczeniu, odnawia to, co było stare, i wszystko przywraca do pierwotnej doskonałości.

W tę Noc ludzie wierzący w Chrystusa uświadamiają sobie, czym jest Kościół, zrodzony z wiary i sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii. W tę Noc wszyscy jesteśmy Kościołem, zgromadzonym dokoła Zmartwychwstałego Pana. Nie ma lepszej szkoły formacji duchowej niż Wigilia Paschalna.

Drodzy Siostry i Bracia!

Tegoroczne święta raz jeszcze przypominają nam jak bardzo potrzebujemy pokoju, który zostawia nam Chrystus. Pokoju, którym możemy się dzielić z innymi. W chrzcie świętym, zanurzeni w Chrystusa razem z nim zmartwychwstaliśmy do życia. Przez bierzmowanie, otrzymaliśmy moc Bożego Ducha, by innym służyć dla wspólnego uświęcenia. W Eucharystii z kolei doświadczamy miłości i uczymy się kochać. Wielkanoc w swojej obfitej liturgii, przypomina nam, że jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa, by zanosić go światu.

Wdzięczny za Wasze otwarte serca, które dały temu wyraz w przyjęciu uciekających przed wojną Ukraińców, pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia! Niech Zmartwychwstały Pan odbudowuje w was prawdziwy obraz Boży wyryty w czasie chrztu świętego. Niech odnowi zdolność do bezinteresownej miłości. Niech przywróci gorliwość do  niesienia Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu wszędzie tam gdzie posłani jesteśmy przez Bożego Ducha!

Modlę się za Was wszystkich i życzę błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

                               † Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański

 1. N Panu Bogu jesteśmy wdzięczni za ogrom Łask jakich udzielił w Wielkim Poście. Naszym Parafianom składamy też podziękowanie za liczny udział w liturgii poprzez transmisje, za modlitwę i skupienie w swoich domach. Bóg zapłać za ofiarowane kwiaty i za złożone ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego oraz za daninę diecezjalną. Dziękujemy za posprzątanie kościoła, oraz za przygotowanie dekoracji Ciemnicy i Grobu Pańskiego, dziękujemy ks. Jakubowi i osobom pomagającym, Panom Kościelnym, Panom Organistom i Służbie Liturgicznej. Bóg zapłać.
 2. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza św. o godz. godz. 7.00. z procesją na zakończenie Mszy św., 10.00., 11.30., 12.45. 18.00. W Borowie o godz.8.45., w Gorzyczkach o 9.30.
 3. W II Święto Msze św. o godz. 8.00.,10.00.,11.30.,12.45.,18.00.
  W Borowie o godz. 8.45., w Gorzyczkach o godz. 9.30. Przed kościołem będą zbierane są ofiary na KUL i WT w Poznaniu. Bóg zapłać za każdą ofiarę,
 4. Błogosławieństwo kierowców i poświęcenie pojazdów odbędzie się jutro w Poniedziałek Wielkanocny 18 IV po Mszach św. oprócz po wieczornej Mszy św. Ze względu na drogę wojewódzką zmieniamy miejsce poświęcenia. Obrzęd odbędzie się przy Krzyżu na ul. Kuczmerowicza, bardzo prosimy o podjeżdżanie od ul. Kolejowej i nie dojeżdżanie
  z ul. Ogrodowej i z ul. Strumykowej, aby nie blokować płynności ruchu.
 5. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w naszym kościele o godz. 15.00. sprawowana będzie dodatkowa Msza św. w intencji Parafian , zapraszamy do wspólnej modlitwy o tej szczególnej godzinie.
 6. Nowennę do Miłosierdzia Bożego odmawiamy piętnaście minut przed wieczorną Mszą. Św., serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 7. W piątek z racji oktawy Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.
 8. Klasę 3 Komunijna zapraszamy do kościoła na spotkania liturgiczne : kl.3a w czwartek 21 IV o godz. 16.30., kl. 3b w środę 20 IV o godz. 18.30., kl. 3c w czwartek 21 IV o godz. 18.30., kl. 3d w środę 20 IV o godz. 16.30., kl. 3e w piątek 22 IV o godz. 16.30.
 9. Pierwsza Spowiedź dla dzieci z klasy 3 Komunijnej w sobotę 23 IV : kl. 3e o godz. 9.00., kl. 3d o godz. 9.40., kl. 3c o godz. 10.20., kl. 3b o godz. 11.00., kl. 3a o godz. 11.40. Na Spowiedź dzieci przynoszą książeczki, którą podpisuje Spowiadający Kapłan.
 10. Różaniec przygotowujący do beatyfikacji założycielki Żywego Różańca sł. Bożej Paulina Jaricot odmówimy w piątek o godz. 17.15. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 11. Różaniec za zmarłych polecanych w Zaduszkach rocznych odmówimy w sobotę o godz. 17.25. , Msza św. w ich intencji o godz. 18.00.
 12. Panu Organiście Wojciechowi z okazji imienin składamy życzenia opieki Patrona św. Wojciecha oraz potrzebnego zdrowia, opieki Matki Bożej, św. Józefa i św. Cecylii w dalszej posłudze w naszej Parafii.Szczęść Boże.
 13. W Kościanie przy Farze jest zawieszony harmonogram godzinowy
  wieczystej adoracji. Są jeszcze wolne godziny. Zachęcamy do zaangażowania się w to Boże Dzieło. Prosimy o zwrot deklaracji odnośnie adoracji do naszej zakrystii lub przez stronę internetową parafii Fara Kościan w zakładce „Adoracja wieczysta”. Pozostało jeszcze 45 godzin do wyboru.
 14. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedza Parafian w Słoninie. Niech będzie to błogosławiony czas dla całej Naszej Parafii. Nasi przodkowie śpiewali „ z Obrazem szła Moc”, a myśmy wołali „ Maryjo przyjdź do nas „, niech te słowa ciągle brzmią w naszych sercach, niech będą pocieszeniem i umocnieniem. Ze Słonina od Niedzieli 3 IV Obraz Matki Bożej nawiedza Piotrkowice. W dalszej kolejności Piechanin, Stare Tarnowo, Nowe Tarnowo, Iłówiec Wielki, Czempiń. Bardzo prosimy o robienie pamiątkowych zdjęć, które chcemy umieścić w Kronice Nawiedzenia.
 15. Osoby, które przyjmują Komunię św. na rękę prosimy,
  aby ustawiały się jako pierwsze do komunikowania w rzędzie
  po stronie ambony, czyli tam gdzie mówimy kazania, dla dobrej widoczności ręce prosimy mieć podniesione na wysokości serca, 
  pod spodem powinna znajdować się prawa otwarta dłoń, a na niej położona lewa otwarta dłoń. Na słowa „Ciało Chrystusa” odpowiadamy: „Amen”. Następnie na lewą dłoń kapłan kładzie Komunię św. i dalej trzymając na lewej dłoni Najświętszy Sakrament prawą ręką zabieramy Komunię św. i nie odchodząc, jeszcze wobec księdza spożywamy Komunie św. i następnie odchodzimy. Kolejność dotyczy osób praworęcznych, można też wyobrazić sobie, że skrzyżowane dłoni symbolizuje krzyż, że kładziemy i przyjmujemy Ciało Pana Jezusa za nas Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.
 16. W czasie trwania epidemii zwracajmy uwagę na przestrzeganie aktualnych obostrzeń, aby wzajemnie dbać o swoje zdrowie
  i bezpieczeństwo.
 17. Panu Bogu w pokornej modlitwie powierzajmy prośbę o ustanie epidemii, o nawrócenie ludzkich serc  i o pokój na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie i nawrócenie Rosji.
 18. Prasa Katolicka jest do nabycia na balaskach oraz magnesy po 5 zł.
 19. Pożegnaliśmy śp. Krzysztofa Tomaszyka z ul. Długiej. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.