ul. Kościelna 1,
64-020 Czempiń

+48 (61) 28 26 573

|
Proboszcz

                                              OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

           NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 9 I 2022 parafia-czempin.pl

 

       Słowo Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego na zakończenie peregrynacji Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w Archidiecezji Poznańskiej          Umiłowani Archidiecezjanie!

              Dokładnie 18 maja 2019 roku powitaliśmy bardzo uroczyście kopię Cudownej Ikony Jasnogórskiej w naszej archidiecezji i tym samym rozpoczęliśmy błogosławiony czas nawiedzenia Matki Bożej we wszystkich parafiach Archidiecezji Poznańskiej, któremu towarzyszyło hasło: „Z Maryją w nowe czasy”.

              Nie spodziewaliśmy się wówczas, że ten święty czas zostanie naznaczony i dotknięty wybuchem pandemii koronawirusa, która w sposób diametralny zmieniła nasze funkcjonowanie, dotknęła nas bólem i cierpieniem spowodowanym śmiercią wielu ludzi, w tym naszych bliskich, krewnych i znajomych.

              Byliśmy zmuszeni kilka razy zawiesić czas peregrynowania Matki Bożej. Było to spowodowane troską o zdrowie i życie wiernych i kapłanów oraz solidaryzowaniem się z wszystkimi, którzy zostali dotknięci zakażeniem, pobytem w szpitalu i znacznymi restrykcjami.

              Pan Bóg pozwolił nam dokończyć nawiedzenie. Matka Boża w znaku Ikony Jasnogórskiej odwiedziła wszystkie 415. parafii naszej archidiecezji, kościoły rektoralne, męskie i żeńskie domy zakonne oraz więzienia w Rawiczu, Wronkach i Poznaniu.

              Pragnę serdecznie podziękować wszystkim wiernym, siostrom zakonnym, kapłanom diecezjalnym i zakonnym za modlitwę, trwanie przy Jezusie i Jego Matce w wielu godzinach czuwania, za liczny udział we Mszach Świętych powitania oraz nocnych pasterkach we wspólnotach parafialnych i zakonnych, za przepiękne dekoracje i wielkie świadectwo wiary, którego nieustannie byliśmy świadkami.

              Centralnym punktem pożegnania Ikony Nawiedzenie będzie uroczysta Eucharystia sprawowana o godzinie 12.00 w katedrze poznańskiej z udziałem Księży Biskupów i przedstawicieli wszystkich dekanatów Archidiecezji Poznańskiej. Wszyscy będą mogli łączyć się we wspólnej modlitwie przez transmisję telewizyjną w TVP Poznań. Na placu przed katedrą zostanie ustawiony telebim.

              Na zakończenie Mszy Świętej dokonamy poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni – wotum za nawiedzenie naszej archidiecezji – pw. Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego w Skórzewie.

              Proszę również, aby ofiary zbierane podczas Mszy Świętych, w niedzielę, dnia 9 stycznia 2022 w całej Archidiecezji Poznańskiej były przekazane na rzecz budowy nowej świątyni, naszego wotum i podziękowania za błogosławiony czas nawiedzenia, wszystkie łaski i cuda, które przez wstawiennictwo Królowej Polski otrzymaliśmy od Wszechmogącego Boga.

              Z serca wszystkim błogosławię i przyzywam wstawiennictwa naszej Matki i Królowej

                                      † Stanisław Gądecki           Arcybiskup Metropolita Poznański

 

 

 1. W dzisiejszą niedzielę Kościół wspomina Chrzest Pana Jezusa. Dziękujmy za rodziców, którzy dali nam życie i poprosili Pana Boga o życie wieczne i włączenie nas do Kościoła, za który jesteśmy współodpowiedzialni. W modlitwie pamiętajmy także o rodzicach chrzestnych, a także o dzieciach, które trzymaliśmy do Chrztu.
 2. W tym roku w domach nie odbędą się odwiedziny duszpasterskie, ale zapraszamy odwrotnie, aby wybrać sobie dowolny dzień i przyjść ze swoja rodziną na Mszę św. do kościoła w terminie do 2 lutego, do Matki Boskiej Gromnicznej, kiedy tradycyjnie śpiewamy w kościołach kolędy. Podczas każdej Mszy św. przez cały tydzień będziemy modlić się za wszystkie rodziny naszej parafii, prosząc o opiekę Matkę Boża i św. Józefa nad naszymi rodzinami.
 3. Dzieci zapraszamy na śpiewanie kolęd w Niedzielę o godz. 11.15., prosimy zabierać najróżniejsze instrumenty grające.
 4. Serdecznie zapraszamy członków, sympatyków i osoby pragnące włączyć się w działanie Akcji katolickiej w najbliższą środę 12 stycznia po Mszy św. wieczornej do Domu Parafialnego na krótkie spotkanie.
 5. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej Nawiedza od 4 XII rodziny i domy w Nowy Borówku. Niech będzie to błogosławiony czas dla całej Naszej Parafii. Nasi przodkowie śpiewali „ z Obrazem szła Moc”, a myśmy wołali „ Maryjo przyjdź do nas „, niech te słowa ciągle brzmią w naszych sercach, niech będą pocieszeniem i umocnieniem. Z Nowego Borówka Obraz Matki Bożej w dalszej kolejności nawiedzać będzie, Słonin, Piotrkowice, Piechanin, Stare Tarnowo, Nowe Tarnowo, Iłówiec Wielki, Czempiń. Bardzo prosimy o robienie pamiątkowych zdjęć, które chcemy umieścić w Kronice Nawiedzenia.
 6. W czasie epidemii Biuro czynne od poniedziałku do soboty po rannej i wieczornej Mszy św. ok. godz. 8.40. i 18.40. prosimy zaczekać, aż ksiądz wróci z kościoła, także w zakrystii ministrantów można  zgłaszać sprawy.
 7. Trwa świąteczna akcja „Paczuszka dla Maluszka”, której głównym organizatorem jest Fundacja Małych Stópek.

Przy Żłóbku znajdują się choinki z papierowymi bombkami. Każdy, kto zechce pomóc małym dzieciom i rodzinom w potrzebie, może wziąć bombkę, a w zamian proszony jest o przyniesienie przygotowanej paczuszki z artykułami higienicznymi, takimi jak : kremy, szampony, oliwki, pieluszki dziecięce/od rozmiaru 3 w górę/ , mokre chusteczki. A gdyby była taka możliwość, jak, że są to dzieci leżące, często jedynie wodzące wzrokiem – z zabawek – projektory gwiazd – byłby tymi wymarzonymi.

Dary pozostawione pod choinką, zostaną przekazane do podopiecznych „ Hospicjum Domowego” ul Bednarska 4 Poznań    https://www.hospicjum-domowe.poznan.pl/

Zbiórka trwa do 2 Lutego = do Święta Matki Boskiej Gromnicznej.

 1. Osoby, które przyjmują Komunię św. na rękę prosimy, aby ustawiały się jako pierwsze do komunikowania w rzędzie po stronie ambony, czyli tam gdzie mówimy kazania, dla dobrej widoczności ręce prosimy mieć podniesione na wysokości serca, pod spodem powinna znajdować się prawa otwarta dłoń, a na niej położona lewa otwarta dłoń. Na słowa „Ciało Chrystusa” odpowiadamy: „Amen”. Następnie na lewą dłoń kapłan kładzie Komunię św. i dalej trzymając na lewej dłoni Najświętszy Sakrament prawą ręką zabieramy Komunię św. i nie odchodząc, jeszcze wobec księdza spożywamy Komunie św. i następnie odchodzimy. Kolejność dotyczy osób praworęcznych, można też wyobrazić sobie, że skrzyżowane dłoni symbolizuje krzyż, że kładziemy i przyjmujemy Ciało Pana Jezusa za nas Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.
 2. Szczególną uwagę zwróćmy uwagę dezynfekcję rąk przy wejściu do kościoła, na obowiązkowe noszenie maseczek, siadanie w ławkach przed naklejoną kartką, wychodzenie do Komunii św. od pierwszej do ostatniej ławki.
 3. Prasa katolicka jest do nabycia na balaskach, a także magnesy po 5 zł., natomiast na stoliku przy chrzcielnicy można nabyć po 35 zł książki o św. Józefie : Konsekracja św. Józefa” oraz „ Trzeci- jak św. Józef ratuje Kościół”. Zachęcamy podejść, aby zapoznać się z treścią.
 4. W imieniu Pani Józefy Bernackiej z Borowa, której całkowicie spaliło się mieszkanie i tam tragicznie zmarł mąż sp. Zenon, zwracamy się z gorącym Apelem o pomoc w wyremontowaniu mieszkania, począwszy od ścian, instalacji..itd. , potrzebni są fachowcy, także ludzie dobrej woli oraz środki materialne, dlatego podajemy nr konta, ale także można osobiście zwrócić się do rodziny. Nr konta : 10868210300000303030000010.
 5. We wtorek o godz. 11.00. pożegnamy maleńkiego śp. Bruno Gniadek, także we wtorek o godz. 13.00. pożegnamy śp. Melchiora Okon z Gorzyc. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.