ul. Kościelna 1,
64-020 Czempiń

+48 (61) 28 26 573

|
Proboszcz

           OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

                                                      12.4.2020 parafia-czempin.pl

                                                   ŻYCZENIA ARCYBISKUPA METROPOLITY POZNAŃSKIEGO

Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 2020 ROK

Drodzy Archidiecezjanie!

Zmartwychwstanie Pańskie jest najważniejszą prawdą chrześcijańskiej wiary. Ono daje nam niewzruszoną nadzieję, że ostatnie słowo nie należy do śmierci, ale do Chrystusa, Dawcy życia wiecznego. Wiara w tę prawdę jest najistotniejszą sprawą naszego życia, bo ona nadaje nam jasny kierunek. Bez niej bylibyśmy podobni do kapitana statku, który wprawdzie umie żeglować, ale zapomniał dokąd płynie.

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest świętowaniem Życia, które pokonało śmierć. Moc tego Życia zbudziła Chrystusa ze snu śmierci i przed każdym z nas otworzyła drogę ku wiecznemu życiu w pokoju i szczęściu.

Drodzy Siostry i Bracia!

W obliczu panującej u nas epidemii warto przypomnieć myśl św. Augustyna, który mówi, że chrześcijanom nie jest oszczędzone cierpienie, ponieważ życie wiarą oznacza odwagę głębszego podejścia do życia i wydarzeń dziejowych. Jednak tylko w ten sposób – doświadczając cierpienia – poznajemy życie w jego głębi, w jego pięknie, z wielką nadzieją, jaką budzi Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały. Wierzący znajduje się zatem między dwoma biegunami: z jednej strony zmartwychwstanie, które już jest obecne i działa w nas, a z drugiej strony, pilna potrzeba włączenia się w proces, który prowadzi wszystkich i wszystko ku pełni. Podobnie jak całe stworzenie cierpi niczym w bólach rodzenia, tak również my wzdychamy w oczekiwaniu na odkupienie naszego ciała, na nasze odkupienie i nasze zmartwychwstanie.

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wam wszystkim autentycznej radości Wielkiej Nocy, która pomoże nam wszystkim przezwyciężać trudności obecnego czasu i urzeczywistniać szlachetne, ludzkie marzenia. Szczególnie myślę w tych dniach o zmarłych i rodzinach, które straciły swoich bliskich, jak również o wszystkich chorych, o osobach odbywających kwarantannę oraz o pracownikach służby medycznej, którzy z poświęceniem otaczają troską tych, którzy znaleźli się w szczególnej potrzebie. Ufam, że obecne doświadczenie – przeżywane w duchu wiary oraz wzajemnej miłości i solidarności – przyczyni się do umocnienia i uświęcenia każdego z nas.

Modlę się za Was wszystkich i życzę błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

                                                                                              † Stanisław Gądecki

                                                                                  Arcybiskup Metropolita Poznański

 

 1. Panu Bogu jesteśmy wdzięczni za ogrom Łask jakich udzielił w Wielkim Poście. Naszym Parafianom składamy też podziękowanie za liczny udział w liturgii poprzez transmisje, za modlitwę i skupienie w swoich domach. Bóg zapłać za ofiarowane kwiaty i za złożone ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego oraz za daninę diecezjalną. Dziękujemy za posprzątanie kościoła, oraz za przygotowanie dekoracji Ciemnicy i Grobu Pańskiego, dziękujemy ks. Filipowi i osobom pomagającym, Panom Kościelnym, Panu Organiście i Służbie Liturgicznej. Dziękujemy również za podjęcie postu w intencji nawrócenia naszej parafii. Bóg zapłać.
 2. Staropolskim „ Bóg zapłać” dziękujemy wszystkim, którzy troszczą się, aby możliwe były transmisje z naszego kościoła, dziękujemy Administratorom naszej strony parafialnej-Panu Jackowi i Jego rodzinie, Panu Pawłowi i Jackowi i Krzysztofowi za zrealizowanie pomysłu nowej kamery, a Krzysztofowi , że nadzoruje jakość działania kamery, księdzu Filipowi za nieustanne dbanie o łącza, Firmie” Internet Czempiń” za przyłącze światłowodu. Bóg zapłać.
 3. W Niedzielę Zmartwychwstania Msze św. o godz. 7.00. z procesją po Mszy św. wewnątrz kościoła, oraz o godz. 9.00.,10.00., 10.45., 11.30., 12.15., 17.15., 18.00., w Borowie o godz. 8.45., w Gorzyczkach o godz. 9.30.
 4. W Poniedziałek, w drugi dzień świąt Msze św. o godz. 8.00., 9.00., 10.00.,10.45., 11.30., 12.15., i 18.00. w Borowie o 8.45., w Gorzyczkach o 9.30.
 5. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w naszym kościele o godz. 15.00. sprawowana będzie dodatkowa Msza św. w intencji Parafian , zapraszamy do wspólnej modlitwy o tej szczególnej godzinie.
 6. Nowennę do Miłosierdzia Bożego odmawiamy piętnaście minut przed wieczorną Mszą. Św., serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 7. W piątek z racji oktawy Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.
 8. Arka, Miłujcie się i Misyjne Drogi są wyłożone na stojaku wchodząc przez zakrystie, pozostałe pisma są w wersji elektronicznej.
 9. Pożegnaliśmy śp. Daniela Pajchrowskiego z Granowa oraz śp. Stefanię Fluder z ul. Wiatrakowej. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
 10. Zgodnie z zaleceniami ks. arcybiskupa w związku z zagrożeniem epidemicznym wprowadzamy od teraz w naszej parafii następujące zmiany:
  1. W Mszach Św. może uczestniczyć maksymalnie 5 osób; pierwszeństwo mają osoby zamawiające daną intencję
  2. Dla pozostałych przed każdą Mszą św. możliwość przyjęcia tylko Komunii św. i powrót do domu

 

Przypominamy, że udzielona została dyspensa od udziału we Mszy Św. niedzielnej (zgodnie z dekretem arcybiskupa). Osobom, które zostają w domach polecamy skorzystanie z transmisji w mediach:

- w sobotę o 19.00 – TVP Poznań (fara poznańska);

- w niedzielę

7:00 – TVP 1

9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy

9:30 – Telewizja TRWAM

10.00   – Radio EMAUS (katedra poznańska)

11.00   – TVP 1

13:00 – TVP POLONIA

19.00 – Polskie Radio, Program Pierwszy

Od poniedziałku do niedzieli

7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

Od poniedziałku do piątku

13:30 - z Jasnej Góry - TV TRWAM

20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl i www. episkopat.pl.  

 

 1. Niech trwa nasza pokorna i wytrwała modlitwa o zakończenie epidemii, trwajmy na modlitwie osobistej i w kościołach, ufając, że Bóg przez ręce Matki Bożej udzieli potrzebnych Łask.
 2. Archidiecezja Poznańska uruchomiła stronę swietawdomu.pl, na której możemy zapoznać się wieloma propozycjami dotyczącymi tego, jak w obecnym czasie przeżyć święta Wielkiej Nocy, dostępne są materiały do pobrania, konferencje tematyczne, i szczególnie pomoce w przeżyciu Triduum Paschalnego.
 3. Zachęcamy do wspólnej modlitwy Różańcowej codziennie o godz. 20.30., która jest także transmitowana z naszego kościoła na stronie Parafii.