Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA  25 XII 2022 r.

       

 1. Od 30 XI Obraz Matki Bożej Częstochowskiej Nawiedza domy
  i rodzinna ul. Mickiewicza. niech to będzie błogosławiony czas dla całej naszej Parafii. Nasi przodkowie śpiewali „ z Obrazem szła Moc”, a myśmy wołali „ Maryjo przyjdź do nas” niech te słowa ciągle brzmią w naszych sercach, niech będą pocieszeniem i umocnieniem. Obraz Matki Bożej nawiedzać będzie w dalszej kolejności  ulice w kierunku cmentarza. Bardzo prosimy o robienie pamiątkowych zdjęć, które chcemy umieścić w Kronice Nawiedzenia.
 2.  Trasa Nawiedzenia Obrazu MB Częstochowskiej dla kolejnych ulic : ul. Mickiewicza od końca do nr 1 dalej -> ul. Żeromskiego od nr 1 dalej -> ul. Konopnickiej dalej -> ul. Poznańskie Przedmieście od cmentarza w stronę pl. Zielonego Rynku.
 3. ŻYCZENIA ARCYBISKUPA METROPOLITY POZNAŃSKIEGO Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI NARODZENIA PAŃSKIEGO 2022 ROKU

Umiłowani Archidiecezjanie!

Święta Bożego Narodzenia każdego roku przypominają nam wezwanie zastępów niebieskich: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania” (Łk 2, 14). W hymnie aniołów skierowanym do pasterzy czuwających przy swoich trzodach słyszymy o pokoju, który zagościł na ziemi wraz z narodzinami Syna Bożego. Historia Świętej Rodziny, przynaglonej do ucieczki od niebezpieczeństwa ze strony Heroda ukazuje, że ciemność świata przeciwstawia się prawdziwej światłości, gdyż Słowo „przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli” (J 1,11). Dopóki Książę Pokoju nie zamieszka w naszych sercach i nie przemieni codziennych wyborów, nasze serca – odwrócone od Boga – dalekie będą od pokoju.

Drodzy Siostry i Bracia!

W tym pięknym czasie uroczystości Narodzenia Pańskiego, który skłania nas do naśladowania Bożego Syna w obdarowywaniu innych aż do daru z siebie, życzę Wam, by codzienne powierzanie się Chrystusowi dodawało Wam odwagi do wprowadzania pokoju w Wasze codzienne życie.

Niech światło, które napełniło radością serca Maryi i Józefa, a także pasterzy i Mędrców ze Wschodu rozbłyśnie wśród Was, w waszych rodzinach i tam, gdzie czujecie się samotni. Niech jego blask uświadamia nam, że przyszła do nas Miłość, która nie zna zazdrości i pychy, Miłość, która nadaje sens naszemu życiu.

Życzę Wam radosnych Świąt Bożego Narodzenia, błogosławionego czasu przeżytego na celebracji i rozważaniu tajemnic Bożego Wcielenia, śpiewaniu kolęd i łamaniu się opłatkiem!

Na nadchodzący Nowy Rok 2023 z serca Wam wszystkim błogosławię!

                           † Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański

 

 1. Staropolskim Bóg zapłać dziękujemy rodzinie z naszej Parafii, za ofiarę na zakupienie nowych figurek do żłóbka w kościele, niech Święta Rodzina obdarza potrzebnymi Łaskami. Składamy także podziękowanie za kolejny już raz postawienie Szopki Betlejemskiej na dworze, za ustawienie Figurek i oświetlenie, za ofiarowane choinki i ich wytrwałe ustawienie oraz przyozdobienie, dzieciom i przedszkolakom dziękujemy za własnoręcznie wykonane ozdoby, dziękujemy  za zbudowanie żłóbka w kościele oraz posprzątanie i przystrojenie kościoła
 2. W pierwsze i w drugie Święto Bożego Narodzenia Msze św. w kościele o godz. 8.00., 10.00., 11.30. 12.45., 18.00., w Borowie o godz. 8.45., w Gorzyczkach o godz. 9.30.
 3. W Poniedziałek w drugie święto Bożego Narodzenia, po Mszach św. przed kościołem zbierać będziemy ofiary na KUL, WT w poznaniu i na Szkoły Katolickie. Bóg zapłać za każdą ofiarę.
 4. Dzieci na śpiewanie kolęd zapraszamy w Niedzielę i w Święta na godz. 11.15.
 5. We wtorek 27 grudnia przypada 104 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w naszym kościele o godz. 18.00. sprawowana będzie Msza św. w intencji poległych Powstańców- w imieniu Rodzin Powstańców i organizatorów Obchodów Pamięci Powstańców zapraszamy do wspólnej modlitwy i wzięcia udziału w pozostałych punktach Obchodów Uroczystości.
 6. W środę podczas Nowenny przypada zmiana tajemnic Żywego Różańca, intencja na Styczeń : „ módlmy się, aby wychowawcy byli wiarygodnymi świadkami, ucząc braterstwa, a nie rywalizacji, i pomagając w szczególności najbardziej bezbronnym młodym ludziom”.
 7. W czwartek w 29 dzień miesiąca o godz. 17.20. odmówimy Różaniec z modlitwami wstawienniczymi ku czci ku czci św. Michała Archanioła.
 8. Msza św. na Zakończenie Starego Roku w sobotę 31 XII o godz. 17.00.
 9. W Niedzielę 1 stycznia Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Światowy Dzień Modlitwo Pokój. Msze św. o godz. 10.00., 11.30., 12.45., 18.00., w Borowie o godz. 10.00., w Gorzyczkach o godz. 9.30.
 10. Już dziś zapraszamy do naszego Kościoła na Koncert Kolęd, który odbędzie się 6 stycznia o godz. 16.00.
 11. Jak co roku Fundacja Małych Stópek zaprasza do udziału w  świątecznej zbiórce "Paczuszka Dla Maluszka". Na choinkach wiszą papierowe bombki z opisem całej akcji- można je zabrać ze sobą i w zamian przynieść paczuszkę.  Zgromadzone przez nas dary trafią do Hospicjum Domowego w Poznaniu. Potrzebne są przede wszystkim artykuły higieniczne, takie jak: proszki i płyny do prania, kremy, szampony, oliwki, pieluchy, mydła. W tym roku chcemy również naszych wyjątkowych, w ogromnej większości leżących podopiecznych, otulić kocykiem. Zatem prosimy o zakup ,w miarę możliwości, ciepłych kocy i kocyków. Przygotowane paczki prosimy zostawiać przy żłóbku. Akcja trwa do 2 lutego. Już teraz z całego serca dziękujemy za hojność.
 12. W tym roku nie będziemy chodzili po domach w ramach Odwiedzin Duszpasterskich, ale będziemy Osiedlami zapraszać do Kościoła do wspólnej modlitwy za nasze rodziny.
 13. Biuro Parafialne czynne w poniedziałki od 12.30. do 13.30, we wtorki od 16.30. do 17.30. oraz w soboty od 19.00. do 20.00. Intencje Mszy św. i ważne sprawy można zgłaszać w zakrystii ministrantów po Mszy św.
 14. Osoby, które przyjmują Komunię św. na rękę prosimy, aby ustawiały się jako pierwsze do komunikowania w rzędzie po stronie ambony, czyli tam gdzie mówimy kazania, dla dobrej widoczności ręce prosimy mieć podniesione na wysokości serca, pod spodem powinna znajdować się prawa otwarta dłoń, a na niej położona lewa otwarta dłoń. Na słowa „Ciało Chrystusa” odpowiadamy: „Amen”. Następnie na lewą dłoń kapłan kładzie Komunię św. i dalej trzymając na lewej dłoni Najświętszy Sakrament prawą ręką zabieramy Komunię św. i nie odchodząc, jeszcze wobec księdza spożywamy Komunie św. i następnie odchodzimy. Kolejność dotyczy osób praworęcznych, można też wyobrazić sobie, że skrzyżowane dłoni symbolizuje krzyż, że kładziemy i przyjmujemy Ciało Pana Jezusa za nas Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.
 15. Panu Bogu w pokornej modlitwie powierzajmy prośbę o nawrócenie ludzkich serc  i o pokój na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie i nawrócenie Rosji.
 16. Prasa Katolicka jest do nabycia na stojaku.
 17. Pożegnaliśmy śp. Jana Duszyńskiego z Borowa, śp. Władysławę Lewandowską z ul. ks. Jerzego Popiełuszki, śp. Eugeniusza Maćkowiaka z ul. Chopina, śp. Bogusława Głąbika z Nowego Tarnowa, w środę o godz. 11.00. w kościele Parafialnym w Brodnicy pożegnamy mojego Tatę śp. Stefana Wojciechowskiego. Niech odpoczywają w Pokoju wiecznym. Amen.