ul. Kościelna 1,
64-020 Czempiń

+48 (61) 28 26 573

|
Proboszcz

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 31 NIEDZIELA ZWYKŁA 1 XI 2020

Uroczystość Wszystkich Świętych www.parafia-czempin.pl

 

 1. Dzisiejsza Niedziela to także Uroczystość Wszystkich Świętych, którzy już osiągnęli Życie Wieczne, naśladując ich życie codziennie starajmy się tak postępować, aby dojść do Nieba, wspierajmy też, te osoby, które zatraciły wiarę w Życie Wieczne.
 2. Składamy serdeczne podziękowanie za okazane świadectwo wiary i przywiązania do naszego kościoła, niech Święty Michał Archanioł wspomaga w budowaniu Królestwa Bożego i wynagrodzi ofiarną postawę. Bóg Zapłać.
 3. Cmentarze w dzisiejszą Niedzielę i jutro w Dzień Zaduszny decyzją Rządu RP pozostają zamknięte.
 4. W poniedziałek w Dzień Zaduszny Msze św. o godz. 8.00., 10.00., 16.00., 18.00., w Borowie o 17.00. i w Gorzyczkach o godz. 16.30.Bardzo zachęcamy , aby zaplanować swoje przyjście do kościoła na Mszę św. i uzyskanie odpustu za zmarłych w dniach od 1 do 8 XI .
 5. Papież Franciszek zadecydował, że przez cały listopad można wybrać sobie 8 dni i  w ten sposób zyskać Odpust Zupełny dla dusz czyśćcowych, co wcześniej było możliwe tylko od 1 do 8 listopada, warunki pozostają bez zmian, czyli nawiedzenie cmentarza, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św., oraz odmówienie na cmentarzu Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz jakąkolwiek modlitwę w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez Ojca Świętego.
 6. Osoby starsze, chore i te , które nie mogą wyjść z domu mogą także w duchowej łączności z Kościołem uzyskać 8 razy odpust zupełny dla dusz czyśćcowych, przez modlitwy i ofiarowanie swoich cierpień.
 7. Różaniec za Zmarłych z wymieniankami jednorazowymi odmawiać będziemy od 1 do 8 XI o godz. 17.30., zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 8. Wymienianki za zmarłych będzie można składać w Domu Parafialnym w Niedzielę po Mszach o godz. 8.00., 10.00. i 11.30.
 9. W przyszłą Niedzielę w naszej Parafii gościć będziemy Misjonarzy Ojców Oblatów, którzy tradycyjnie głoszą nam naukę o Misjach, a rozprowadzając kalendarze Misyjne i nabywając pamiątki z Misji wspieramy działalność Misyjną Ojców Oblatów.
 10. W przyszłą Niedzielę już po raz dwunasty, przeżywać będziemy Dzień Solidarności
  z Kościołem Prześladowanym. Tegoroczny, poświęcony jest Republice Środkowoafrykańskiej, krajowi, który od wielu lat doświadcza ogromnego dramatu. Wojna, zniszczenia, śmierć i prześladowania są codziennością tysięcy chrześcijan żyjących w tym kraju
  , po Mszach św. odbędzie się zbiórka na tę pomoc.
 11. W Pierwszy Piątek Miesiąca Sakrament Spowiedzi od 7.30 do 8.00., od 16.00. do 18.00. z udzieleniem Komunii św. od 16.00. do 17.00.
 12. W czasie epidemii Praktykę Pierwszych Piątków i Sobót można rozłożyć na inny wybrany dzień, o czym informuje Episkopat Polski.
 13. Odwiedziny chorych i starszych odbywają się po osobistym umówieniu przez rodzinę.
 14. W Pierwszą Sobotę Miesiąca Różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu NMP o godz. 7.20., Medytacja po Mszy św.
 15. Panu Bogu w pokornej modlitwie powierzajmy prośbę o ustanie epidemii i nawrócenie ludzkich serc.
 16. Biuro Parafialne w czasie epidemii czynne od poniedziałku do soboty po Mszy św. rano ok. godz. 8.40. oraz po Mszy św. wieczorem ok. godz. 18.40., prosimy chwilę zaczekać, aż ksiądz wróci z kościoła, można także w zakrystii zgłaszać sprawy, ale najlepiej w zakrystii ministrantów, którą księża wychodzą na probostwo .
 17. Staropolskim „Bóg zapłać” dziękujemy wszystkim Parafianom, że nie mogąc osobiście przybyć do kościoła w różny sposób przekazują ofiary na daninę, na potrzeby Parafii. Bóg zapłać.
 18. Szczególną uwagę zwróćmy uwagę dezynfekcję rąk przy wejściu do kościoła, na noszenie maseczek, siadanie w ławkach przed naklejoną kartką, wychodzenie do Komunii św. od pierwszej do ostatniej ławki.
 19. Miejmy Nadzieję, że wymodlimy sobie zaprzestanie rozwoju pandemii i będziemy w zdrowiu mogli się spotykać jak dotąd, by pomagać sobie w drodze do Nieba, dlatego życzliwie prosimy przyjąć następujące sugestie i zalecenia.
 20. W związku z rozwojem pandemii korona wirusa, aby udział w Nabożeństwach był bezpieczny zwracamy się z apelem o bezwzględne stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa :
 21. zwłaszcza osobom starszym zaleca się uczestnictwo w nabożeństwach on-line
 22. Wierni w czasie Nabożeństwa powinni bezwzględnie i starannie zasłaniać usta i NOS maseczką – nie przyłbicą, która jest nieskuteczna.
 23. Osoby, nie zakładające maseczek nie powinny przebywać w zamkniętych pomieszczeniach z innymi ludźmi, ponieważ narażają innych na zachorowanie, bo w tych czasach nasilenia pandemii każdy może być chory.
 24. Staranne noszenie maseczek jest wyrazem solidarności z najsłabszymi, chorymi, z tymi, którzy już stracili najbliższych z powodu choroby COVID- 19, jest też wyrazem solidarności i szacunku wobec osób, którzy pełną wszelkiego rodzaju służbę chorym w czasie pandemii.
 25. Osoby, które odczuwają znaczny dyskomfort oddechowy podczas noszenia maseczek powinny dla dobra wspólnego zrezygnować ze swojej osobistej obecności w kościele w tym trudnym czasie.
 26. Osoby, które nie czują się dobrze, powinny pozostać w domu, zwłaszcza gdy mają objawy infekcji, gorączkę, ból gardła, głowy, bóle mięśni, katar, kaszel, nie czują smaku i węchu. W tej sytuacji nie powinny przychodzić do kościoła i spotykać się z innymi ludźmi.
 27. W czasie nabożeństw należy bezwzględnie zachowywać dystans 2 m od innych osób w kościele – zarówno w trakcie przebywania w kościele, jak również w trakcie przemieszczania się w kościele – tj. w czasie wchodzenia do kościoła i wychodzenia, podejścia do Komunii św.
 28. Podchodzenie do Komunii św. powinno rozpoczynać się od pierwszych ławek do ostatnich ławek z zachowaniem 2 metrowych odstępów od poprzedniej osoby.
 29. Przed podejściem do osoby komunikującej zdezynfekować ręce.
 30. Maseczkę zdjąć dopiero tuż przed osobą komunikującą.
 31. Z miłości dla innych ludzi rezygnując z dotychczasowych przyzwyczajeń, przyjmować Ciało Pana Jezusa wyłącznie na ręce, samodzielnie następnie przyjmując do ust.
 32. W tej chwili tylko przy wejściu głównym do kościoła znajduje się stojak z płynem do dezynfekcji, ale postaramy się także umieścić w nawach bocznych.
 33. W czasie trwania epidemii zachęca się do przyjmowania Komunii św. na rękę.
 34. Przyjmując Komunię św. na rękę należy spożyć Komunię św. przed księdzem i dopiero po spożyciu można odejść.
 35. Osoby, które przyjmują Komunię św. na rękę prosimy, aby ustawiały się jako pierwsze do komunikowania w rzędzie po stronie ambony, czyli tam gdzie mówimy kazania, dla dobrej widoczności ręce prosimy mieć podniesione na wysokości serca, jeżeli ktoś jest praworęczny, pod spodem powinna znajdować się prawa otwarta dłoń, a na niej położona lewa otwarta dłoń. Na słowa „Ciało Chrystusa” odpowiadamy: „Amen”. Następnie na lewą dłoń kapłan kładzie Komunię św. i dalej trzymając na lewej dłoni Najświętszy Sakrament prawą ręką zabieramy Komunię św. i nie odchodząc, jeszcze wobec księdza spożywamy Komunie św. i następnie odchodzimy. Kolejność dotyczy osób praworęcznych, można też wyobrazić sobie, że skrzyżowane dłoni symbolizuje krzyż, że kładziemy i przyjmujemy Ciało Pana Jezusa za nas Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.
 36. Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.
 37. Przewodnik Katolicki i Gość Niedzielny są do nabycia na balaskach przed ołtarzem.
 38. Pożegnaliśmy śp. Stanisławę Grobelną ze Słonina, śp. Józefa Kaczmarka z Nowego Gołębina, śp. Barbarę Krystkowiak z Borowa, śp. Zofię Andrzejewską z ul. Kościańskie Przedmieście, w czwartek o godz. 11.00. pożegnamy śp. Krystynę Żaczyk z ul. Stęszewskiej. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.